Медіаграмотність батьків — безпека дитини в цифровому просторі
11 лютого в Україні та світі відзначають День безпечного інтернету.
На безпеку поведінки в інтернеті як дитини, так і дорослого впливає рівень їх медіаосвіченості та медіаграмотності. Тобто вміння людини поводитися з цифровими технологіями та інформацією: відрізняти правдиву інформацію від неправдивої, корисну від некорисної, маніпулятивну інформацію від не маніпулятивної.
Поради батькам щодо безпеки дітей в інтернеті
- Поясніть своїм дітям, як працює Інтернет, і розкажіть, що web-сайти може створювати будь-хто. Навчіть їх користуватися широким колом інформаційних ресурсів, щоб вони могли перевіряти правильність і достовірність того, що бачать в он-лайні.
- Навчайте ваших дітей аналізувати інформацію, яку вони знаходять в он-лайні. Переконайтеся, що ваші діти звіряють інформацію, яку вони знайшли в он-лайні, з іншими джерелами з метою перевірки її достовірності.
- Виховуйте в дітей негативне ставлення до матеріалів, що містять елементи жорстокості чи насилля. Програмні фільтри можуть допомогти заблокувати деякі з них.
- Розкажіть дітям про безпеку в Інтернеті. Ви не зможете весь час стежити за тим, що вони роблять в мережі. Їм необхідно навчитися самостійно користуватися Інтернетом безпечним і відповідальним чином.
- Використовуйте налаштування конфіденційності та управління доступом до вашого розташування. Особливо важливо обмежувати доступ до таких даних, як ім'я, адреса або номер телефону, які дитина розміщує на загальнодоступних сайтах.
- Зберігайте паролі в таємниці. Нагадуйте дітям, що паролі не можна нікому повідомляти.
- Встановіть захист від вірусів. Використовуйте і регулярно оновлюйте антивірусне програмне забезпечення. Навчіть дітей не завантажувати файли з файлообмінних сайтів, а також не приймати файли і не завантажувати вкладення, що містяться в електронних листах від незнайомих людей.
- Навчіть дітей відповідальної поведінки в Інтернеті. Пам'ятайте золоте правило: те, що ви не сказали б людині в обличчя, не варто відправляти йому по SMS, електронною поштою, в чаті або розміщати у коментарях на його сторінці в Мережі.
Пам'ятайте, безпека інтернету для дітей більшою мірою залежить особисто від вас, ніж від модераторів та адміністраторів сайтів.
Перший "Курс з медіаграмотності для батьків"
У День безпечного інтернету сайт для батьків 4mama.ua, який представляла головна редакторка Оксана Шевченко, презентував в Українському кризовому медіацентрі перший "Курс з медіаграмотності для батьків".
У формі коротких відеороликів та статей він розповідає батькам, як захистити дітей та підлітків від фейків, як навчити їх розпізнавати фейки, наукові фейки та ламати стереотипи, як спілкуватися з підлітками, щоб розвивати їхню медіаграмотність, як правильно ставити запитання для розвитку медіаграмотності у дітей, як навчити їх мислити критично, як захистити дитину від кібербулінгу, як розпізнавати маніпуляцію.
Цей курс можна знайти та пройти на сайті https://4mama.ua/
Посилання на відеоролики:
Як захистити дітей від неймовірних фейків, в які вірять навіть дорослі https://www.youtube.com/watch?v=jiLR-awY-sM&t=3s
Мистецтво ставити запитання для розвитку медіаграмотності у дітей https://www.youtube.com/watch?v=gnXW6qJN8MY
Запитання до навчання: вчимо дітей критично мислити Відео 1 Частина 1 https://www.youtube.com/watch?v=fETLmqBFuFM
Запитання до навчання: вчимо дітей критично мислити Відео 1 Частина 2 https://www.youtube.com/watch?v=By8G47-6MXg&t=3s