Медіаграмотність батьків — безпека дитини в цифровому просторі

01.01.2025

11 лютого в Україні та світі відзначають День безпечного інтернету. 

На безпеку поведінки в інтернеті як дитини, так і дорослого впливає рівень їх медіаосвіченості та медіаграмотності. Тобто вміння людини поводитися з цифровими технологіями та інформацією: відрізняти правдиву інформацію від неправдивої, корисну від некорисної, маніпулятивну інформацію від не маніпулятивної.

Поради батькам щодо безпеки дітей в інтернеті

  1. Поясніть своїм дітям, як працює Інтернет, і розкажіть, що web-сайти може створювати будь-хто. Навчіть їх користуватися широким колом інформаційних ресурсів, щоб вони могли перевіряти правильність і достовірність того, що бачать в он-лайні.
  2. Навчайте ваших дітей аналізувати інформацію, яку вони знаходять в он-лайні. Переконайтеся, що ваші діти звіряють інформацію, яку вони знайшли в он-лайні, з іншими джерелами з метою перевірки її достовірності.
  3. Виховуйте в дітей негативне ставлення до матеріалів, що містять елементи жорстокості чи насилля. Програмні фільтри можуть допомогти заблокувати деякі з них.
  4. Розкажіть дітям про безпеку в Інтернеті. Ви не зможете весь час стежити за тим, що вони роблять в мережі. Їм необхідно навчитися самостійно користуватися Інтернетом безпечним і відповідальним чином.
  5. Використовуйте налаштування конфіденційності та управління доступом до вашого розташування. Особливо важливо обмежувати доступ до таких даних, як ім'я, адреса або номер телефону, які дитина розміщує на загальнодоступних сайтах.
  6. Зберігайте паролі в таємниці. Нагадуйте дітям, що паролі не можна нікому повідомляти.
  7. Встановіть захист від вірусів. Використовуйте і регулярно оновлюйте антивірусне програмне забезпечення. Навчіть дітей не завантажувати файли з файлообмінних сайтів, а також не приймати файли і не завантажувати вкладення, що містяться в електронних листах від незнайомих людей.
  8. Навчіть дітей відповідальної поведінки в Інтернеті. Пам'ятайте золоте правило: те, що ви не сказали б людині в обличчя, не варто відправляти йому по SMS, електронною поштою, в чаті або розміщати у коментарях на його сторінці в Мережі.

Пам'ятайте, безпека інтернету для дітей більшою мірою залежить особисто від вас, ніж від модераторів та адміністраторів сайтів.

Перший "Курс з медіаграмотності для батьків"

У День безпечного інтернету сайт для батьків 4mama.ua, який представляла головна редакторка Оксана Шевченко, презентував в Українському кризовому медіацентрі перший "Курс з медіаграмотності для батьків".

У формі коротких відеороликів та статей він розповідає батькам, як захистити дітей та підлітків від фейків, як навчити їх розпізнавати фейки, наукові фейки та ламати стереотипи, як спілкуватися з підлітками, щоб розвивати їхню медіаграмотність, як правильно ставити запитання для розвитку медіаграмотності у дітей, як навчити їх мислити критично, як захистити дитину від кібербулінгу, як розпізнавати маніпуляцію. 

Цей курс можна знайти та пройти на сайті  https://4mama.ua/

Посилання на відеоролики: 

Як захистити дітей від неймовірних фейків, в які вірять навіть дорослі https://www.youtube.com/watch?v=jiLR-awY-sM&t=3s

Мистецтво ставити запитання для розвитку медіаграмотності у дітей https://www.youtube.com/watch?v=gnXW6qJN8MY

Запитання до навчання: вчимо дітей критично мислити Відео 1 Частина 1  https://www.youtube.com/watch?v=fETLmqBFuFM

Запитання до навчання: вчимо дітей критично мислити Відео 1 Частина 2 https://www.youtube.com/watch?v=By8G47-6MXg&t=3s


Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати